اندرویداخبار

اندروید 15

همانطور که می‌دانید، اندروید همواره در تلاش برای بهبود تجربه کاربری و ارتقا امکانات دستگاه‌های شما بوده است و این بار نیز اندروید 15 با افزودن ویژگی‌ها و تغییرات جدید، بهترین و جذاب‌ترین تجربه را به شما ارائه می‌دهد. در این نسخه از اندروید، مانند نمونه‌های پیشین بهبود عملکرد، افزایش امنیت و اضافه کردن ویژگی‌های جذاب را انتظار داریم که بنا بر شواهدی که تا کنون در اختیار قرار گرفته، بهبود در صفحه‌ اصلی، افزایش قابلیت دسترسی دوربین برای برنامه‌های شخص ثالث و کارایی و امنیت از موارد مختلف برای آن است.

2 6

در ادامه این مطلب تلاش خواهیم کرد تا علاوه بر معرفی کلی از سیستم عامل اندروید، اخرین اخبار در دست برای اندروید 15 و ویژگی‌های بخصوص آن بازگو شود. توجه کنید که این نسخه هنوز به صورت رسمی در دسترس قرار نگرفته و تا زمان ارائه اولیه آن باید برای تعیین گوشی‌هایی که از این سیستم عامل بهره می‌برند، صبر کرد. با ما در ادامه این مطلب برای آشنایی بیشتر با جدیدترین نسخه سیستم عامل اندروید، ارائه شده توسط شرکت گوگل، همراه شوید.

آشنایی کلی با اندروید

اندروید یک سیستم عامل بوده که اصولا برای دستگاه‌های تاچ‌اسکرین مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها آن را ارائه می‌کنند. این سیستم عامل را بر پایه‌ هسته لینوکس می‌سازند و در حال حاضر توسط گوگل توسعه داده می‌شود. سیستم عامل اندروید را در ابتدا زیر نظر شرکت Android Inc. و سپس بعدها در سال 2005 توسط گوگل عرضه کردند. یکی از ویژگی‌های اصلی اندروید، ماهیت منبع باز آن است که برای تولیدکنندگان امکان سفارشی‌سازی نرم‌افزار را برای سازگاری با دستگاه‌های خود فراهم می‌کند. این منجر به وجود یک زیستگاه گسترده از دستگاه‌های اندروید با رابط کاربری‌ها و ویژگی‌های مختلف شده است.

3 6

اندروید دارای یک اکوسیستم بزرگ از برنامه‌ها از طریق فروشگاه گوگل پلی بوده، که به کاربران دسترسی به میلیون‌ها برنامه از بازی‌ها تا ابزارهای بهره‌وری و هر چیز دیگری را می‌دهد. همچنین، اندروید امکان ادغام با انواع خدمات گوگل مانند Gmail، Google Maps، Google Drive و غیره را فراهم می‌کند. اندروید به طور منظم نسخه‌های جدیدی را با به روزرسانی در دسترس قرار داده که هر کدام از آن‌ها با بهبودها، ویژگی‌ها و پچ‌های امنیتی خدمات جدیدی را ایجاد می‌کنند. مورد دیگر در خصوص اندروید اینکه تا کنون هر نسخه اصلی آن بر اساس یک دسر یا شیرینی به ترتیب الفبایی، مانند KitKat، Lollipop، Marshmallow و غیره نامگذاری شده است.

بررسی اندروید 15

انتشار نسخه‌های جدید Android 14 ممکن است هنوز در مرحله آزمایشی به عنوان بخشی از بتا Android 14 QPR قرار گیرد، اما گوگل توجه خود را به اندروید 15 با انتشار اولین پیش نمایش توسعه‌دهندگان معطوف کرده است. انتشار آینده اندروید امنیت، عملکرد و بهبودهای دوربین را برای جدیدترین و بهترین گوشی‌های اندرویدی در نظر می‌گیرد، اما احتمالا گوگل هنوز چند ویژگی را مخفی نگه خواهد داشت.

همراه با انتشار اولین پیش نمایش توسعه‌دهندگان Android 15، گوگل نیز زمانبندی رسمی برای Android 15 را اعلام کرد. مانند گذشته، قبل از انتشار پایدار نسخه جدید سیستم عامل، شش انتشار وجود دارد، که به دو پیش نمایش توسعه‌دهندگان در فوریه و مارس و چهار بتا منتشر شده از آوریل تا جولای تقسیم می‌شوند. انتشار پایدار برنامه‌ریزی شده بعد از ماه جولای است. اندروید 12 و 13 هر دو در ماه اگست عرضه شدند، اما اندروید 14 تنها در ماه اکتبر به تمام گوشی‌های پیکسل رسید. انتظار می‌رود که محدوده زمانی عرضه اندروید 15 بین اگست و اکتبر رخ دهد.

4 6

در مورد پشتیبانی از دستگاه‌ها، انتظار می‌رود که بهترین گوشی‌های سال‌های 2023 و 2024 در یک مرحله‌ اندروید 15 را دریافت کنند. تولیدکنندگان اندروید در ارائه پشتیبانی بلندمدت برای سخت‌افزارهای خود بهتر و سریع‌تر شده‌اند. سامسونگ، وان پلاس، ایسوس و موتورولا سیاست‌های به‌روزرسانی منطقی از سه تا پنج سال پس از عرضه را ارائه می‌دهند که با توجه به این گفته، به صورت احتمالی می‌توان حدس زد چه گوشی‌هایی از نسخه جدی اندروید بهره مند می‌شوند، هر چند که هنوز اطلاعات دقیقی از این بابت وجود ندارد.

گوگل به استفاده از اعداد برای نسخه‌های سیستمی خود بازگشته اما سنت نام‌های شیرینی برای تیم توسعه همچنان ادامه دارد که پس از کیک معکوس (Upside-Down Cake) به عنوان نامی عجیب و غریب برای Android 14، Android 15 را با یک نام دسر ساده که از مارس 2023 تایید شده است، به عنوان بستنی وانیلی معرفی می‌کنند.

ویژگی‌های تایید شده برای اندروید 15

تغییرات در تنظیمات سریع بلوتوث:

دکمه تنظیمات سریع بلوتوث در پیش نمایش Android 15 اکنون کمی با نسخه‌های قبلی متفاوت عمل می‌کند. به جای روشن یا خاموش کردن بلوتوث یا ارائه به عنوان یک میانبر فشرده به صفحه تنظیمات بلوتوث با فشار طولانی، لمس کردن دکمه اکنون یک پنجره بازشو با گزینه‌های اصلی را نشان می‌دهد.

تغییرات ویبره صفحه کلید در برنامه تنظیمات:

برخی از برنامه‌های صفحه کلید امکان فراهم کردن بازخورد لمسی هنگام تایپ را ارائه می‌کنند، اما هر صفحه کلید این گزینه را به روش‌های مختلفی نمایش می‌دهد. در Android 15، این گزینه به طور ذاتی در برنامه تنظیمات، Sound & Vibration > Vibration & haptics > Keyboard vibration ارائه می‌شود. این تعویض نیازمند این است که برنامه صفحه کلید از گزینه ذاتی (native) پشتیبانی کند.

اعلان‌های متعدد:

دریافت اعلان‌های زیاد تا حدودی آزاردهنده است که گوگل در Android 15 برای “کاهش حجم اعلان هنگام دریافت اعلان‌های پی در پی از یک برنامه” تغییری ارائه می‌دهد. احتمالاً این ویژگی جدید توسط کاربران در بسیاری از گروه‌های چت یا با پروفایل‌های پرطرفدار رسانه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

5 6

نوآوری دوربین با تقویت برنامه‌های شخص ثالث:

یکی از بهبودهای قابل توجه در Android 15 مربوط به دسترسی دوربین برای برنامه‌های شخص ثالث است. تصور کنید که اینستاگرام و تیک‌تاک کیفیت تصویر و ویدیوی مشابهی با برنامه دوربین اصلی گوشی شما ارائه می‌دهد. این مسئله یک خواسته مهم محسوب می‌شد که در حال تبدیل شدن به واقعیت است.

اندروید 15 قرار است استفاده کامل از سخت افزار دوربین را فعال کند و کنترل‌های درون برنامه‌‌ای پیشرفته را ارائه دهد. این بدان معناست که می‌توانید تنظیماتی مانند نورپردازی و رنگ را مستقیما در برنامه‌های محبوب خود تنظیم و تولید محتوا را تقویت کنید.

کارآیی صفحه اصلی با مختصر کردن میانبرهای جفت برنامه:

یکی از ویژگی‌های جالب دیگری که با Android 15 همراه است، ایجاد میانبرهای استفاده از جفت برنامه است. این به شما امکان می‌دهد دو برنامه را به صورت همزمان از صفحه اصلی خود راه‌اندازی کنید. این قابلیت به شما در مواردی مثل اینکه آیا روز خود را با یک تقویم و ایمیل کنار هم برنامه‌ریزی می‌کنید یا یک دستور العمل را در حال تماشا ویدیو دنبال خواهید کردّ، یاری می‌رساند. ویژگی میانبر به منظور عملکردی هوشمند‌‌‌تر و راحت‌‌‌تر ارائه می‌شود.

ضبط صفحه نمایش شخصی با ضبط محتوای تخصصی:

Android 15 همچنین قصد دارد ویژگی ضبط صفحه نمایش انتخابی را معرفی کند. به جای ضبط کل صفحه، شما قادر خواهید بود یک منطقه خاص از یک برنامه را ضبط کرده تا محتوای بیشتر و مرتبط‌تری ایجاد سازید.

6 3

بهبودهای بازی و امنیتی با عملکرد نرم و امن:

برای گیمرها، Android 15 تجربه‌ شما را با APIهای جدیدی که عملکرد دینامیک بازی را افزایش می‌دهند، بهبود می‌بخشد. انتظار می‌رود که مدیریت حرارت بهتر و تجربه‌ بازی روان‌تری را تجربه کنید، که نیازی به استفاده از تقویت‌کننده‌های خارجی ندارد. در خصوص امنیت، Android 15 مدیریت امنیتی فایل را با امضا رمزنگاری شخصی سفارشی معرفی می‌کند، که اطلاعات شما را ایمن‌تر از قبل خواهد ساخت.

جمع‌بندی

با ارائه نسل‌های جدیدی از گوشی‌های هوشمند، شرکت‌های ارائه دهنده انواعی از سیستم عامل‌ها، برای بهروری هر چه بیشتر از انواع قابلیت‌های آن، نسخه‌های جدید را ارائه می‌دهند تا با امکانات جدید لذت استفاده از سیستمی هوشمند را افزایش دهند. از طرفی این مسئله به یک امر رقابتی میان توسعه دهندگان سیستم عامل تبدیل شده تا از یک دیگر عقب نیافتند. در این خصوص شرکت گوگل با سیستم عامل اندروید در تلاش است که در کاربران خود را حفظ کند. از اخرین نسخه‌های ارائه شده توسط آن، اندروید 15 است که در این مطلب به ویژگی‌هایی که با خود به همراه می‌آورد، اشاره کردیم.

این نسخه هنوز برای استفاده عمومی عرضه نشده اما به زودی می‌توانید از آن در دستگاه‌هایی که از لحاظ سخت افزاری با آن مطابقت دارند، بهره ببرید.

سوالات متداول

انتظار می‌رود که اندروید 15 در چه تاریخی در دسترس عموم قرار گیرد؟

محدوده زمانی احتمالی که برای عرضه این نسخه تعیین می‌کنند، بین اگست و اکتبر 2024 است.

نام مستعار Android 15 چیست؟

 بنا بر یک سنت قدیمی که سیستم عامل‌های اندروید را با نام دسر معرفی می‌کردند، این نسخه به عنوان بستنی وانیلی شناخته می‌شود.

چند نمونه از ویژگی‌های تایید شده جدید‌‌‌ترین نسخه اندروید را نام ببرید؟

تغییرات در تنظیمات سریع بلوتوث، تغییرات ویبره صفحه کلید در برنامه تنظیمات، اعلان‌های متعدد، نوآوری دوربین با تقویت برنامه‌های شخص ثالث، کارآیی صفحه اصلی با مختصر کردن میانبرهای جفت برنامه، ضبط صفحه نمایش شخصی با ضبط محتوای تخصصی و بهبودهای بازی و امنیتی با عملکرد نرم و امن از انواع این ویژگی‌ها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا